Miért vannak az olimpiai vívók elektromos kábelekhez kötve?

A kábelek nem a versenyzők biztonságát szolgálják, és nem is azért vannak ott, hogy hátrafelé húzzák őket, ha túlságosan felbőszülnek. A kábelek, amelyek elektromosak, azért vannak ott, mert a sport olyan gyors. Íme egy klip az egyiptomi Nada Hafezről – aki az extra nehézségek miatt hét hónapos terhesen versenyzett –, hogy megmutassa, milyen gyors a sport.

Objektum doboz

Mivel a sportág ilyen gyors, nehéz megállapítani, hogy volt-e találat, ki talált el kit először, és hogy a célterületre jogos találat érte-e a célpontot. A vívás kezdeti időszakában a versenyzők őszinteségére támaszkodtak, akik a találat után touché-t kiáltottak, valamint a bírókra, hogy megállapítsák, ki talált először. De ez nem volt ideális.

1896-ban jelentették a megoldást; a találat egy elektromos áramkört zár be, amely figyelmeztette a bírókat, ha egy versenyzőt eltaláltak. Itt jön a képbe a kábel.

„Összekötik a fegyveredet a tárcsarendszerrel és a pontozási rendszerrel – magyarázta Michael McTigue edző az Északnyugati Vívóközpontból egy YouTube-videóban. – Elég nehéz dolguk van, mert rugalmasnak és mozgékonynak kell lenniük, mégis távol kell lenniük az utadból; megbízhatónak és mégis könnyűnek kell lenniük.”

A különböző vívástípusokban más-más követelmények vannak a versenyzőkkel szemben, attól függően, hogy mi a cél. Az Épée volt az első típus, amely az elektromos pontozási rendszert használta, mivel az egész test céltáblának számít, és csak egy egyszerű beállítást igényel.

Hosszú időbe telt, mire az elektromos pontozási rendszer teljesen elfogadottá vált. Az elektromos kardvívás, ahol a pengével és a hegyével is lehet találatot adni, csak az 1992-es barcelonai olimpián terjedt el. De most, ha vívást néz, legalábbis versenyszinten, látni fog embereket, akik fém tussal versenyeznek.

Írta a Magyar Hírlap