Utoljára 2004-ben Athénban vívott a döntőben a párbajtőr-válogatottunk, ám akkor ezüstérmes lett. Aranyérmet 1972-ben nyert csapatunk.
Nagy Dávid, Siklósi Gergely, Andrásfi Tibor és Koch Máté (b-j) a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi párbajtőr csapatversenyének döntője előtt
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Siklósi Gergely és Jamada vívta az első asszót, és a japán versenyző szerezte az első találatot, de Siklósi fordított (1:2). Őket a világbajnoki címvédő, Koch Máté és az olimpiai bajnoki címvédő, Kano követte. Koch remekül kezdett, két találatával már 4:1-re vezetett, 5:2-nél adta át a stafétát Andrásfinak. Az egyéni versenyben 4. helyen záró magyar párbajtőröző ellen Komata 7:6-ra felhozta a japánokat. Koch Jamada ellen visszaállította a három találatos különbséget (10:7). Siklósit 12:9-nél váltotta Nagy Dávid, aki Andrásfi helyére állt be, és tartotta a különbséget. Koch 14:11-nél lépett pástra Komata ellen, aki a csörte közben kiegyenlített, de Máté visszavette az előnyt (17:16). Nagy ellen Jamada kiegyenlített, de utána ő adott három tust, és csak egyet kapott, így Siklósi az utolsó asszót 20:18-as előnyből kezdhette.
A tokiói olimpia ezüstérmese vívott Párizs bajnokával egy végletekig kiélezett harcban. Kano kiegyenlített, de Siklósi 22:21-re visszavette a vezetést, sőt még egy tust adott. Az utolsó fél perc őrült rohanással telt, Kano mindent megpróbált, 24:23-ra szépített, majd egyenlített, így 24:24-nél egyetlen találattal dőlt el az olimpiai bajnoki cím, amit Siklósi adott, így 52 év után a magyar párbajtőrcsapat aranyérmes lett.
Az olimpiai aranytust beadó Siklósi Gergely: „Beváltottam az egyénit a csapatra, szerintem magabiztosan nyertük.”
Koch Máté: „A legjobb, hogy felkerülhetünk a Vasas aranyfalára, Danival ez volt a célunk.”
Andrásfi Tibor, aki egyéniben a 4. helyen zárt két aranytusos vereséget követően: „Mindenki elképzelheti, mit érezhettem, amikor a harmadik aranytusos asszóm zajlott ezen az olimpián, kettőt korábban elvesztettem, féltem, nehogy nulla-három legyen, de így ezt aláírtam volna előre.”
Nagy Dániel: „Sort kellett rá várni, hogy beszállhassak, örülök, hogy ilyen jól sikerült, megragadtam azt a kevés időt, amire lehetőségem volt.”
Írta a Magyar Hírlap