A párizsi olimpiai kvótás vívó – a magyar szövetség tudtával és támogatásával, illetve közvetítésével – nyilatkozatot juttatott el pénteken az MTI-hez. Ebben úgy fogalmaz, hogy „a média megkeresésére és nyomására, illetve valótlanságok állításának elkerülése végett”, a „tisztán látás érdekében” ismerteti a kialakult helyzetet.
„A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség által meghatározott szabályok szerint, nyilvántartott vizsgálati csoportba tartozó sportolóként, köteles vagyok holléti információk szolgáltatására. Minden negyedévre, minden egyes napra kötelező megadnom a rendszeres tevékenységeken és az éjszakai szálláshelyem mellett egy 60 perces idősávot, amikor elérhető vagyok tesztelésre” – írta a vívó, majd emlékeztetett rá, hogy „ha egy nyilvántartott vizsgálati csoportba tartozó sportoló 12 hónapon belül megvalósítja három elmulasztott teszt és/vagy elmulasztott bejelentés bármely kombinációját, akkor doppingvétséget követ el”.
„Sajnos, az én esetemben is ez történt, külső körülmények miatt. Ezért jelenleg holléti mulasztással kapcsolatos doppingvétség gyanúja miatt eljárás van folyamatban ellenem. A jogi képviselőm és csapata folyamatosan azon dolgozik, hogy bebizonyítsák, az ellenem regisztrált mulasztások nem önhiba miatt történtek” – folytatja Kun Anna, egyúttal kiemelte: „bár ennek semmi köze a tiltott anyag, vagy módszer használatához, mégis súlyos, (és néhány esetben) akár igazságtalan következményekkel járhat ez az adminisztrációs hiba”.
„Kijelentem, hogy elkötelezett híve vagyok a tiszta sportnak és sosem használtam semmilyen tiltott anyagot. Kemény munkával és kitartással vívtam ki magamnak az olimpiai indulást érő kvótát, valamint a helyemet a nemzetközi elitben. Erre bizonyítékként szolgálnak a rendszeres laborvizsgálatok eredményei, illetve az összes mintavételem, amiket versenyeken, otthon, edzésen és edzőtáborokban adtam egész pályafutásom alatt. Az elmúlt 12 hónapban nyolc alkalommal teszteltek, kivétel nélkül mindegyik eredményem negatív lett” – szögezte le, ugyanakkor elismerte, a holléti információval kapcsolatban minden sportolónak, így neki is figyelmesen kell eljárnia.
„A vélelmezett holléti mulasztások ellenére nem hibáztam abban, amiért a nemzetközi doppingellenes program létrejött és működik” – tette hozzá, majd azzal zárta, hogy a folyamatban levő eljárás és a jogi védekezés sikere érdekében a történtekkel kapcsolatban nem kíván további nyilatkozatot tenni.
Doppingvétségnek számít, ha egy sportolót 12 hónapon belül háromszor nem találják a holléti nyilvántartása szerint az általa megadott helyen, ugyanakkor ez még nem jelent automatikus eltiltást.
Boczkó Gábor, a magyar vívóválogatott szövetségi kapitánya az M1 aktuális csatornának elmondta: pár napja még arról beszéltek, hogy mind a hat szakágban, férfi és női tőrben, párbajtőrben és kardban van résztvevő az olimpián, most meg itt ez a szomorú eset.
„Eljárás van az egyik versenyzőnk, Kun Anna ellen, aki kijutott az olimpiára. Szomorúak vagyunk, nagyon bízunk benne, hogy felmentik, és a felhozott vádak nem jogosak. Anna és jogi képviselője kommunikál a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel. Mi külső szemlélőként nézzük az esetet, minden segítséget megadunk Annának, hogy bizonyítsa az igazát, és az eltiltás ne lépjen hatályba. Izgulunk és szurkolunk, hogy felmentsék, a kiharcolt kvótával induljon az olimpián. Sajnos ez nem egy könnyű harc, bízunk az igazában” – mondta Boczkó, aki kiemelte azt is, hogy Nemzetközi Vívószövetség is megkapta azt a nyilatkozatot, miszerint Kun Anna ellen eljárás folyik.
A magyar szövetség pedig arra is vár, hogy a nemzetközi szövetség nyilatkozzon arról: ha Kun Annát „ne adj isten, eltiltják”, akkor a rangsorban következő magyar versenyző, Muhari Eszter indulhat-e helyette.
„Nagyon bízunk benne hogy magyar induló lesz az olimpián” – fogalmazott Boczkó.
Írta a Magyar Hírlap